Nawigacja mobilna

Ogród wdzięczności zaproszenie do wspólnot

Szczecin – miastem adoracji

"Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Drodzy liderzy i członkowie wspólnot i stowarzyszeń Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej!

Zwracam się do Was z zapytaniem i jednocześnie prośbą o włączenie się w dzieło wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w Szczecinie. Chyba nie muszę nikogo z Was przekonywać o tym, jak ważną i aktualną sprawą jest potrzeba adorowania Jezusa, wsłuchiwania się w rytm bicia Jego Serca. Uważność na osobę Jezusa jest początkiem wszelkiego owocnego działania dla Niego i dla Jego Królestwa (por. Łk 10, 42). Adoracja to odpowiedź naszej ludzkiej miłości na Bożą Miłość, bliskość przyjaciół, którzy współodczuwają pragnienia i najmniejsze poruszenia zranionego Serca Zbawiciela. Adoracja to wynagradzanie za grzechy, głęboka niezgoda na skandal obojętności i niewdzięczności (por. Dzienniczek św. s. Faustyny, nr 367). Adoracja to również pilny i skuteczny ratunek dla nas i dla tylu naszych braci i sióstr, którzy pogrążają się w smutku i beznadziei. Jak uczy nas Katechizm Kościoła Katolickiego, adoracja Jedynego Boga integruje ludzkie życie, czyni człowieka prostym i chroni go przed zupełnym rozbiciem (por. KKK 2114).

Jest kilka miejsc w Szczecinie, gdzie wystawiony jest codziennie Najświętszy Sakrament do adoracji. Bogu niech będą dzięki! Niestety, adoracja w Szczecinie, dostępna dla wszystkich, kończy się najczęściej w okolicach godziny 19.00. Dla wielu osób pracujących do późna staje się ona zatem praktycznie nieosiągalna. Są również adoracje nocne, tzw. Jerycha różańcowe, ale odbywają się one w różnych parafiach na zmianę. Nie ma natomiast stałego miejsca, gdzie można by adorować Jezusa w ciszy w godzinach późnowieczornych, a nawet w nocy. Aby mogło ono powstać potrzeba m.in. osób, które podejmą stałe zobowiązanie adoracji w konkretnych godzinach i dniach tygodnia. Oczywiście, jest to trud i ofiara, ale jakże ważna i potrzebna! Kto ma ją podjąć, jak nie my, którzy poznaliśmy Miłość? Nasze zobowiązanie to wynagradzanie, wstawiennictwo oraz służba wobec tych, którzy przyjdą tylko na chwilę, może „przypadkiem”, by odnaleźć Jezusa pośród chaosu, hałasu i życiowego zagubienia.

Konkretnie, w najbliższych tygodniach zostanie otwarte nowe miejsce adoracji w budynku naszego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego, przy ul. Papieża Pawła VI nr 2. Adoracja będzie codziennie w godzinach 6.00 -23.00. Kaplica adoracji będzie ogrzewana i przytulna, z dostępem do pomieszczenia, gdzie jest toaleta oraz możliwość zaparzenia sobie herbaty. Zachęcam Was do podjęcia zobowiązania do adoracji jednej, konkretnej godziny w tygodniu. Może to być też wspólne zobowiązanie przyjaciół, małżonków, rodziny albo kręgu rodzin. Bądźcie twórczy i odważni! Adoracja w seminarium będzie mieć dodatkowo niezwykle ważną intencję modlitwy o powołania oraz za powołanych. Modlitwa o świętość życia i o wytrwałość dla kapłanów to źródło siły i kreatywności, która zaprocentuje w życiu naszych wspólnot, naszej Archidiecezji i całego Kościoła.

W dalszej perspektywie planowane jest stworzenie miejsca stałej, wieczystej adoracji w Szczecinie. Takie oazy istnieją i świetnie prosperują od lat w wielu diecezjach, również w krajach, o których mówi się, iż utraciły wiarę. Ludzie adorują w dzień i w nocy. Jezus przecież często modlił się właśnie w nocy. To nie jest do końca prawdą, iż nie mamy czasu. Oczywiście, noc jest do spania. Ale czy nie zdarza się nam często w nocy pracować, siedzieć bezowocnie przy telewizorze czy komputerze? W nocy działają stacje benzynowe, supermarkety z alkoholem, dyskoteki, szpitale… a propos szpitali, ile cierpienia i bezsennych nocy właśnie tam? Ile walk duchowych, nie zawsze zwycięskich, ludzie staczają właśnie w nocy? Czy nie byłoby dobrze trwać wtedy przed Najświętszym Sakramentem podobnie jak Mojżesz, który wspierał na górze ze wzniesionymi rękami walczących Izraelitów? Czy w tak dużym mieście jak Szczecin nie powinno być więcej takich miejsc? A gdyby tak nasz Szczecin zasłynął w niedługim czasie jako miasto adoracji? Szczecin – miastem adoracji! Dlaczego nie?

W celu tworzenia i wspierania miejsc adoracji nazywanych na cześć Maryi „Ogrodami wdzięczności” (Maryja jest nazywana „Ogrodem Wdzięczności” w modlitwie Godzinek) powstała w tym roku fundacja właśnie o takiej nazwie: „Ogród Wdzięczności”. Jest również strona internetowa ogrodwdziecznosci.pl, która m.in. pomoże w koordynacji osób, które chcą włączyć się w dzieło cichej adoracji w Szczecinie. Już dzisiaj jednak bardzo gorąco zapraszamy Was do kontaktu i do podjęcia konkretnej stałej godziny adoracji w Ogrodzie Wdzięczności przy naszym seminarium. Nie bójcie się! Nie żyjemy na bezludnej wyspie. Przy wzajemnej współpracy zawsze będzie nam łatwiej znaleźć kogoś na zastępstwo, gdy z pewnych względów nie będziemy mogli podjąć naszego zobowiązania. Trzeba jednak zacząć.

Inauguracja kaplicy adoracji przy seminarium planowana jest na 2 lutego 2020r. To ambitna data, bo pracy jeszcze sporo. Pomódlcie się, aby ten termin udało się utrzymać. Niech nowe miejsce adoracji będzie szczególnym darem dla Maryi, Pani Pomorza i Matki Kościoła - głównej patronki naszej Archidiecezji.

W imieniu fundacji „Ogród Wdzięczności”